Prof. Dr. Murat YAYLA
Menü
İstatistikler
Bugün : 1469
Toplam : 6466458
Ip No : 54.80.58.121
Online :
Takvim
<< Eylül - 2018 >>
Pt Sa Ça Pe Cu Ct Pz
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Hesaplamalar
Hesaplama Türü
11-14 Hafta Testleri
Ayrıntılı Tarama Zamanı
3'lü, 4'lü Test Zamanı
Şeker Taraması
Doğum Günü
Son Adet Tarihiniz
Sonuç
Dikkat:
Bilgisayarınız bugünün tarihini
olarak gösteriyor. Hesaplayıcı tarama zamanınızı bu tarihe göre hesaplanacaktır.
Herkese Sağlık Dergisi Aralık 2010
İatrojenik (hekim eli ile) Erken Doğum
 
On Ekim 2010, kısaca: 10.10.10; bin yılda bir gelen tarih örneklerinden sadece biri. Akılda kalması kolay, belirtmesi hoş, fiyakalı bir kazanım. Ancak bebeğin doğum tarihini buna denk getirme zorlamaları tıp etiği yönünden tartışmalı olup konu üzerinde okuyucuya bilgi verilecek şekilde durulmaya çalışılacaktır.
 
Fizyolojik olarak nonmatür (tam gelişmemiş, olgunlaşmamış) bir bebeğin tıbbi olan veya olmayan nedenlerle zamanından önce doğurtulması iatrojenik erken doğum olarak adlandırılır. Bebeğin immatür (<24 hafta) veya prematür (<38 hafta) doğurtulmasının nedenleri genellikle tıbbi gerekliliklerden kaynaklanırken, matürite sınırında doğurtulanlar tarih beğenme, zamanlama isteği, gebeliğin getirdiği yüklerden ve değişikliklerden sıkılma, bebeği son anda kaybetme korkusu ve diğer sebepli sebepsiz medikal ve paramedikal endişelerden kökenini alabilmektedir.
 
Tıbbi nedenlerle yapılan yaptırılan erken doğumlarda eğer bir tanı hatası ve gecikme yoksa, doğum sonrası tedavilerde de başarı sağlanırsa işlem genellikle hem annenin hem de bebeğin lehine sonuçlanır. Gebeliğin son aylarında bebek gelişiminin durması, amniyon sıvısının bitmesi, annedeki hipertansiyon, ağır kalp, böbrek, karaciğer hastalıkları veya kanser, üçüz-ikiz gebelikler, zamanına yakın ancak prematür doğumları gerekli kılarken, gebeliğin 24 haftasından önce saptanan fetus anomalileri ve yukarıda sayılan ağır anne hastalıkları gebelik tahliyesini gerektirebilmektedir.

Son yıllarda antenatal takipteki erken uyarı sistemlerine (ultrasonografi, NST…) anestezi ve neonatal bakımdaki ilerlemeler de eklendiğinde, doğum hekimleri biraz da cesaret kazanarak gebelikleri normal sonlanma zamanı olan 40 haftadan daha erken bitirme eğilimine girmişlerdir. Bu eğilime destek veren en büyük etken kısmen hekimlerden, büyük çoğunlukla da gebelerden kaynaklanan “sezaryen ile doğumun” seçimidir. Sezaryen yerine suni yoldan ilaç ile doğumun başlatılması da aynı sonucu doğurmaktadır.

Peki gebeliğin genellikle 38 ile 40 haftaları arasında yapılan bu girişimler ne gibi sonuçlara yol açmaktadır? Bu yazıda ülkemizde ve dünyada karşılaşılan sorunlar ele alınıp tartışılacaktır.

Amerikan Tıp Enstitüsüne bağlı düşük doğum ağırlığını önleme komitesi 1985 yılında iatrogenik prematüreyi fizyolojik olarak gelişimini tamamlamamış ya da düşük doğum ağırlığına sahip olarak doğurtulan bebek olarak tanımlamıştır. Bu tip vakalar zamansız indüklenmiş doğumlardan, oksitosin testine bağlı olarak ya da kadın doğum uzmanının doğum yaşını yanlış değerlendirmesinden kaynaklanabilir. Erken doğumlar içerisinde iatrojenik erken doğumların oranı %25’tir. Amerika Birleşik Devletlerinde doğan 8 bebekten birinin (yılda yarım milyon bebekten fazla) prematüre doğduğunu ve bu sayının son 20 yıldır artmakta olduğunu bildirmektedir. Yine Amerikan Jinekoloji ve Obstetrik Birliği (ACOG) 39 hafta öncesinde hiçbir planlı acil olmayan doğum ya da sezaryenin yapılmamasını belirtmektedir.

Tıp literatüründe yer alan 1966-2007 yılları arasına ait makaleler ile elektif doğumların değerlendirildiği bir yazıda indüklenen doğumların 1990’lardaki %9.5 oranından 2004 yılında %22’ye çıktığını belirtmektedir.Yine, bunların ne kadarının tıbbi endikasyonsuz olup olmadığı belirsizdir.

Gebeliğin 39. haftasında yapılan elektif sezaryenin doğum travmalarını önleyici yararının incelendiği bir makalede, elektif sezaryenin 1000 canlı fetusta 2 bebek ölümünü önleyebileceğini belirtmiştir. Ancak, 24.077 term sezaryen ile 13.258 elektif sezaryenin karşılaştırmasında çıkan sonuç daha dikkat çekicidir. Gebeliğin 39. haftaından önce yapılan sezaryenlerin bebeklerinde solunum sıkıntısı, mekanik solunum gereksinimi, yenidoğan sepsisi, hipoglisemi, yenidoğan yoğun bakım gereksinimi ya da 5 günden fazla hastane kalışı gibi olumsuz faktörlerin görülme riski 37. hafta için 4 kat, 38. hafta için ise 2 kat daha fazla bulunmuştur. Yine başka bir çalışmada, elektif sezeryan doğumlarda herhangi bir solunum probleminin olma olasılığı normal doğumlara göre 2.3 kat fazla saptanmıştır.

Olumsuz yönlerine rağmen iatrojenik erken doğumların gerekli olduğu endikasyonlar mevcuttur. Özellikle hamilelikte meme kanseri gibi kanser teşhisi konan vakalarda iatrojenik erken doğum annenin kanser tedavisi alabilmesine olanak sağlayabilmektedir. Ancak, bu vakaların değerlendirildiği bir yayında da yine bebeklerin yarısından fazlası için yoğun bakım ünitesi gerekli olmuştur.

Sonuç olarak, zamanından önce doğumlar hekim eliyle anne ve/veya bebek sağlığı açısından bazı tıbbi durumlarda gerekebilir. Ancak, erken doğumun doğum haftasının ne kadar küçük olursa bebek sağlığı ve yaşamı açısından o kadar fazla riskli olacağı ve tıbbi müdahale gerektireceği akıldan çıkarılmamalıdır. Bu nedenle ilginç tarihli sezaryen/doğum patlamaları, burçlara göre ayarlama, veya estetik kaygı ile zamanından çok önce sezaryen/doğum yaptırılması hem bebek sağlığı hem de tıp etiği yönünden kabul edilemez davranışlardır.

Dil Seçimi
Site İçi Arama
Aranacak Kelime
İletişim Bilgileri
Telefon : 0212 247 16 16
    11:00 -19:00
GSM : 0532 630 11 47
Faks : 0212 247 79 79
Adres : Teşvikiye Cad Bayer Apt 63/11 Kat: 4 Nişantaşı /İSTANBUL
Linkler
Dernekler

Powered by TuruncuWeb Copyright 2007 ©
En İyi 1024*768 Çözünürlükte 32 Bit Renk Derinliğinde İE 6+ İle Görüntülenir